2018 MSHSAA Sectionals/State
Posted: Sat Apr 14, 2018 8:09 pm
I put this post together pretty quickly so let me know if there are any errors
Sectionals (Tuesday, April 24 - right team hosts)
Winners all reported to MSHSAA. Some scores are unofficial from various Twitter reports/other sources
Class 1
1: Leopold v. Bunker [360-230; 200-260; 330-230]
2: Bakersfield v. Thomas Jefferson Independent [590-120; 530-210]
3: Lakeland v. Drexel [2 games to 0; no scores reported]
4: Tuscumbia v. Columbia Independent [540-290; 490-210]
5: North Shelby v. Meadville [460-170; 380-150]
6: Slater v. Braymer [340-250; 280-170]
7: Winston v. King City [450-240; 400-250]
8: DeKalb v. Mound City [370-190, 320-170]
Class 2
1: Portageville v. Bloomfield [290-380; 310-230; 350-260]
2: Thayer v. Greenwood [2 games to 0; no scores reported; originally via facebook]
3: College Heights Christian v. Pleasant Hope [2 games to 0; no scores reported]
4: Osceola v. Lutheran (Kansas City) [410-170; 420-170]
5: South Callaway v. Calvary Lutheran [440-160; 460-240]
6: Belle v. Louisiana [forfeit]
7: South Shelby v. Scotland County [2 games to 0; no scores reported]
8: Polo v. East Buchanan [2 games to 0; no scores reported]
Class 3
1: Notre Dame (Cape Girardeau) v. Ste. Genevieve [2 games to 0; no scores reported; tweet]
2: Priory v. Lutheran St. Charles [2 games to 0; no scores reported]
3: Cuba v. Salem [360-370; 320-270; 400-300]
4: Springfield Catholic v. Reeds Spring [360-200; 360-250; tweet]
5: Nevada v. Fatima [450-280; 320-360; 353-350]
6: Barstow v. St. Paul Lutheran (Concordia) [2 games to 0; no scores reported]
7: Hallsville v. Kirksville [2 games to 0; no scores reported]
8: Trenton v. Savannah [600-210; 560-150]
Class 4
1: Central (Cape Girardeau) v. Oakville [2 games to 0; no scores reported]
2: Ladue Horton Watkins v. Christian Brothers College [580-250; 540-300]
3: Washington v. Francis Howell [360-520; 430-370; 470-400]
4: Ft. Zumwalt North v. Helias Catholic [400-450; 390-370; 460-310]
5: Kickapoo v. Carl Junction [2 games to 0; no scores reported]
6: Rolla v. Belton [540-230; 460-230]
7: Lee's Summit West v. North Kansas City [2 games to 0; no scores reported]
8: Park Hill South v. Central (St. Joseph) [590-260; 690-160]
-----------------------
State at University of Missouri-Columbia (Class 1 & 2 on Friday, May 4; Class 3 & 4 on Saturday, May 5)
Class 1
Round 1
Bunker vs. Thomas Jefferson Independent
Lakeland vs. Tuscumbia
North Shelby vs. Slater
King City vs. Mound City
Round 2
Bunker vs. Tuscumbia
Lakeland vs. Thomas Jefferson Independent
North Shelby vs. Mound City
King City vs. Slater
Round 3
Bunker vs. Slater
Lakeland vs. Mound City
North Shelby vs. Thomas Jefferson Independent
King City vs. Tuscumbia
Class 2
Round 1
Portageville vs. Thayer
College Heights Christian vs. Osceola
Calvary Lutheran vs. Louisiana
South Shelby vs. Polo
Round 2
Portageville vs. Osceola
College Heights Christian vs. Thayer
Calvary Lutheran vs. Polo
South Shelby vs. Louisiana
Round 3
Portageville vs. Louisiana
College Heights Christian vs. Polo
Calvary Lutheran vs. Thayer
South Shelby vs. Osceola
Class 3
Round 1
Ste. Genevieve vs. Priory
Cuba vs. Springfield Catholic
Nevada vs. Barstow
Hallsville vs. Savannah
Round 2
Ste. Genevieve vs. Springfield Catholic
Cuba vs. Priory
Nevada vs. Savannah
Hallsville vs. Barstow
Round 3
Ste. Genevieve vs. Barstow
Cuba vs. Savannah
Nevada vs. Priory
Hallsville vs. Springfield Catholic
Class 4
Round 1
Central (Cape Girardeau) vs. Ladue Horton Watkins
Washington vs. Helias Catholic
Kickapoo vs. Rolla
North Kansas City vs. Central (St. Joseph)
Round 2
Central (Cape Girardeau) vs. Helias Catholic
Washington vs. Ladue Horton Watkins
Kickapoo vs. Central (St. Joseph)
North Kansas City vs. Rolla
Round 3
Central (Cape Girardeau) vs. Rolla
Washington vs. Central (St. Joseph)
Kickapoo vs. Ladue Horton Watkins
North Kansas City vs. Helias Catholic
Sectionals (Tuesday, April 24 - right team hosts)
Winners all reported to MSHSAA. Some scores are unofficial from various Twitter reports/other sources
Class 1
1: Leopold v. Bunker [360-230; 200-260; 330-230]
2: Bakersfield v. Thomas Jefferson Independent [590-120; 530-210]
3: Lakeland v. Drexel [2 games to 0; no scores reported]
4: Tuscumbia v. Columbia Independent [540-290; 490-210]
5: North Shelby v. Meadville [460-170; 380-150]
6: Slater v. Braymer [340-250; 280-170]
7: Winston v. King City [450-240; 400-250]
8: DeKalb v. Mound City [370-190, 320-170]
Class 2
1: Portageville v. Bloomfield [290-380; 310-230; 350-260]
2: Thayer v. Greenwood [2 games to 0; no scores reported; originally via facebook]
3: College Heights Christian v. Pleasant Hope [2 games to 0; no scores reported]
4: Osceola v. Lutheran (Kansas City) [410-170; 420-170]
5: South Callaway v. Calvary Lutheran [440-160; 460-240]
6: Belle v. Louisiana [forfeit]
7: South Shelby v. Scotland County [2 games to 0; no scores reported]
8: Polo v. East Buchanan [2 games to 0; no scores reported]
Class 3
1: Notre Dame (Cape Girardeau) v. Ste. Genevieve [2 games to 0; no scores reported; tweet]
2: Priory v. Lutheran St. Charles [2 games to 0; no scores reported]
3: Cuba v. Salem [360-370; 320-270; 400-300]
4: Springfield Catholic v. Reeds Spring [360-200; 360-250; tweet]
5: Nevada v. Fatima [450-280; 320-360; 353-350]
6: Barstow v. St. Paul Lutheran (Concordia) [2 games to 0; no scores reported]
7: Hallsville v. Kirksville [2 games to 0; no scores reported]
8: Trenton v. Savannah [600-210; 560-150]
Class 4
1: Central (Cape Girardeau) v. Oakville [2 games to 0; no scores reported]
2: Ladue Horton Watkins v. Christian Brothers College [580-250; 540-300]
3: Washington v. Francis Howell [360-520; 430-370; 470-400]
4: Ft. Zumwalt North v. Helias Catholic [400-450; 390-370; 460-310]
5: Kickapoo v. Carl Junction [2 games to 0; no scores reported]
6: Rolla v. Belton [540-230; 460-230]
7: Lee's Summit West v. North Kansas City [2 games to 0; no scores reported]
8: Park Hill South v. Central (St. Joseph) [590-260; 690-160]
-----------------------
State at University of Missouri-Columbia (Class 1 & 2 on Friday, May 4; Class 3 & 4 on Saturday, May 5)
Class 1
Round 1
Bunker vs. Thomas Jefferson Independent
Lakeland vs. Tuscumbia
North Shelby vs. Slater
King City vs. Mound City
Round 2
Bunker vs. Tuscumbia
Lakeland vs. Thomas Jefferson Independent
North Shelby vs. Mound City
King City vs. Slater
Round 3
Bunker vs. Slater
Lakeland vs. Mound City
North Shelby vs. Thomas Jefferson Independent
King City vs. Tuscumbia
Class 2
Round 1
Portageville vs. Thayer
College Heights Christian vs. Osceola
Calvary Lutheran vs. Louisiana
South Shelby vs. Polo
Round 2
Portageville vs. Osceola
College Heights Christian vs. Thayer
Calvary Lutheran vs. Polo
South Shelby vs. Louisiana
Round 3
Portageville vs. Louisiana
College Heights Christian vs. Polo
Calvary Lutheran vs. Thayer
South Shelby vs. Osceola
Class 3
Round 1
Ste. Genevieve vs. Priory
Cuba vs. Springfield Catholic
Nevada vs. Barstow
Hallsville vs. Savannah
Round 2
Ste. Genevieve vs. Springfield Catholic
Cuba vs. Priory
Nevada vs. Savannah
Hallsville vs. Barstow
Round 3
Ste. Genevieve vs. Barstow
Cuba vs. Savannah
Nevada vs. Priory
Hallsville vs. Springfield Catholic
Class 4
Round 1
Central (Cape Girardeau) vs. Ladue Horton Watkins
Washington vs. Helias Catholic
Kickapoo vs. Rolla
North Kansas City vs. Central (St. Joseph)
Round 2
Central (Cape Girardeau) vs. Helias Catholic
Washington vs. Ladue Horton Watkins
Kickapoo vs. Central (St. Joseph)
North Kansas City vs. Rolla
Round 3
Central (Cape Girardeau) vs. Rolla
Washington vs. Central (St. Joseph)
Kickapoo vs. Ladue Horton Watkins
North Kansas City vs. Helias Catholic